poniedziałek, 13 marca 2017

Inspiracja Japonia (Inspiration Japan)

Od kilku lat sklep Royal Stone drukuje kalendarze. Na ich stronach znajdują się cuda, przepiękna biżuteria handmade, wyłonione na drodze dwunastu konkursów. Do tej pory tylko podziwiałam te prace, ale w tym roku zamierzam wziąć udział we wszystkich konkursach. Inspiracjami konkursowymi mają być państwa z całego swiata. Na pierwszy ogień poszła Japonia. Niezmiernie mnie to ucieszyło, bo Japonię bardzo lubię, nawet mój pseudonim artystyczny, Nami, pochodzi z japońskiego i oznacza "falę".

Z dużym entuzjazmem zabrałam się do pracy. Odrzuciłam od razu kwiatki i kolor czerwony jako zbyt oczywiste. Przejrzałam kilka książek o sztuce, które posiadam w tym album z serii Klasycy Sztuki o Hokusai. I miałam moją inspirację:


Jest nią żuraw japoński. Powyższa reprodukcja pochodzi z książki "Nowe wzory druku na tkaninach" autor Hokusai w 1824. Zaczęłam się zastanawiać jak zrobić frywolitkowego żurawia. Postanowiłam połączyć ze sobą dwie techniki: moją ukochaną koronkę oraz lutowanie i kształtowanie srebra. Musiałam zlutować drut srebrny. Trochę się tego obawiałam. Jeśli pamiętasz kiedyś na blogu prezentowałam swoje podejście do metaloplastyki i od tego czasu nic już nie stworzyłam w tej trudnej technice:) Wśród pochowanych przed Migdałkiem elementów mojego warsztatu znalazłam drut srebrny, lut srebrny, skamolex, młotek jubilerski oraz palnik do creme brule (to akurat w kuchni:) Brakowało tylko lutówki. Już myślałam, że muszę ją kupić, ale pod ręką mam boraks. Używam go do produkcji ekologicznego proszku do prania, a teraz ma drugie zastosowanie. No i nie wiem czy boraks okazał się taki dobry, czy moje umiejętności "dojrzaly", w kazdym razie udało się:) Teraz już z górki-ufrywolitkować ogonek.



Tak wyglądał szkic, a tak, po kilku pruciach i cięciach, gotowa broszka:




Cały proces zajął mi miesiąc. A najgorsze były zdjęcia. Za nic mi wyjść nie chciały. Pomógł mi mój K. i zdjęcie na białym tle całkiem dobrze wyszło:)

I jeszcze prośba do Ciebie jeśli używasz Facebooka. Proszę polub zdjęcie z moją pracą w albumie konkursowym:) Przy okazji zerknij na inne prace-są niesamowite.

9 komentarzy:

 1. Widziałam tę przepiękną pracę w albumie konkursowym i od razu ją polubiłam. Świetny pomysł, cudowne wykonanie. Rewelacyjny żuraw. Podziwiam i życzę sukcesu, nawet pomimo tego że jesteśmy w pewien sposób konkurencją :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oh I love your work, I can not find the words to tell you how wonderful this looks, and how your were able to transform this art to lace art. Your creations are truly inspired I love this is so beautiful :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już mówiłam, ale z przyjemnością powtórzę - wyszedł piękny! Przy okazji kibicuję, cobyś wytrwała w swoim postanowieniu wzięcia udziału we wszystkich konkursach - ja chciałabym choć w jednym.. Japonia mi podeszła, brak czasu od razu zgnębił w zarodki myśl, że może dam radę.... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Praca delikatna, ulotna i pełna elegancji - czyli dokładnie taka, jak cała sztuka Japonii. Proste, wyraziste formy, brak zaciemniających obraz ozdób, świetnie dobrane kolory. Wspaniały projekt, idealnie pasujący do zadanego tematu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow ! Spectacular transformation in thread and wire ! And so elegant. All the best

  OdpowiedzUsuń
 6. Weszlam przez przypadek, bo bardzo interesuje japońska kultura - a taka niespodzianka. Cudowne!

  OdpowiedzUsuń